Lévai Sándor kiállítása a Madách Gimnáziumban
Lévai Sándor báb- és díszlettervező kiállítása állt 2021 tavaszán a salgótarjáni Madách Imre Gimnáziumban. A tablókat a Dornyay Béla Múzeumból kölcsönözték.
Könyv - Megjelent a Sanyi manó c. könyv
Könyvbemutatók:
Film Lévai Sándorról
Shah Timorral közösen ismét egy Nógrád megyéhez köthető művészről forgatunk filmet. Lévai Sándor báb- és díszlettervező életútjának feldolgozására évek óta készülünk. Lévai Sándor Balassagyarmaton született 1930. augusztus 3-án. Itt végezte el a középiskolát is. Kemence községben élete gyermekkorát, innen került Budapestre az Iparművészeti Főiskolára. A diplomáját 1954-ben kapta meg. Első munkahelye a Kecskeméti Katona József Színház volt, majd a Budapesti Állami Bábszínházban és a győri bábszínház volt. 1960-tól a Magyar Televízió báb- és díszlettervezője volt. 1997-ben hunyt el, sírja Kemence községben található.
Lévai Sándor személyét mindenképpen szeretnénk visszahozni a köztudatba, hiszen egy olyan kiváló alkotóról van szó, akinek a bábjain több generáció nőtt fel. Mostanra gyűlt össze annyi anyag, hogy elindulhatott a forgatás. Az eddigi munkánkról bővebben itt lehet olvasni: http://takacsvera.blogspot.com/2012/04/levai.html A beszámolót Takács Vera az MTVA Gyermek és Ifjúsági Főszerkesztőség tanácsadója készítette. Takács Vera Lévai Sándorral többek között a Süsüben dolgozott együtt, csakúgy, mint Abonyi Antal a Baglyasaljáról :) elszármazott operatőr. Nagyon sok kedves élményt hallottunk ezen a vidám délutánon.
Az interjúk Szakály Márta Kossuth-díjas bábművésszel, Lévai Sándor feleségével és Lévai Sándor fiával, Balázzsal és lányával, Noémivel folytatódtak. Noémi és lánya, Sophie Németországból jött haza. Hévízen forgattuk velük az interjúkat.
Innen Pápára mentünk tovább, a Pegazus Színház vezetőihez, Sarkadi Nagy Lászlóhoz és Végh Zsolthoz, akik szintén jó barátságban voltak Lévai Sándorral. Halála után szeretettel őrzik emléklét, melynek egyik bizonyítéka, hogy Lévai meg nem valósult bábtervei alapján elkészítették a Vándorsárkány, azaz minden kedden élni jó című bábfilmet.
Augusztus 2-án Kemencén, a Börzsöny lábainál fekvő csodálatos kis községben jártunk. Lévai Sándor gyermekéveinek a helyszínén. Bedros János polgármester fogadott minket és együtt mentünk el Lévai Sándor sírjához is.
Augusztus 16-án Egerben forgattunk. Lévai Sándor unokahúga mesélt Lévai Sándor szüleiről, családjáról és mindarról, hogy milyen tényezők befolyásolták őt, hogy éppen a bábművészet irányába induljon.
Szeptember 22.: Hihetetlen mennyiségű anyagot: fotókat, báb- és díszletterveket szkenneltünk, fotóztunk. Többek között a Csillagvitéz, a Hófehérke és a Lúdas Matyi bábjátékkal kapcsolatos dolgokat. A hatalmas anyag is bizonyítéka, mennyire precíz ember volt Lévai Sándor. A munkáival kapcsolatos feljegyzéseket, megbeszéléseket , levelezéseket lemásolt és gondosan megőrzött. Az ún. "Sanyi manó" - házacskákat is lefotóztuk, és előkerültek helyes bábocskák is.
November 16.: A Magyar Televízió bábraktárában forgattunk. Sok kedves ismerőst üdvözöltünk a bábok képében. A tervekbe és a forgatási dokumentációkba is bepillantást nyertünk. Velünk volt Abonyi Antal operatőr és Lévai Balázs is. Köszönet a Magyar Televíziótól Tamás Lajosnak, Györgyi Piroskának és Juhász Istvánnak a sok segítségért.
November 27-én Balogh Géza rendezőnél jártunk, aki jó barátja volt Lévai Sándornak. Békéscsabán és a Magyar Televízióban dolgoztak együtt, többek között - az egyik kedvenc bábfilmemben - a Dús király madarában. Ismét egy nagyon jó hangulatú beszélgetésben volt részünk: a film fontos gerince lett meg ezáltal. Lévai Sándor szakmai munkájáról, precizitásáról és a szakma iránti elkötelezettségéről hallhattunk.
A film elkészülését támogatja: Balassagyarmat Város Önkormányzata
További szponzorokat keresünk.
Minden kedves olvasómnak nagyon boldog, vidám és sikeres új évet kívánok!
Lévai Sándor: Kéményseprő - bábterv