Shah Timor filmjeiről bővebben a honlapján lehet olvasni: http://shahtimor.hu/
Barangolás Nógrád megye régészeti múltjában - filmbemutató
http://nograd-art.blog.hu/2012/08/08/filmes_munka_285
Barangolás Nógrád megye régészeti múltjában
A filmben bemutatjuk Nógrád megye legfontosabb régészeti lelőhelyeit és neves kutatók ásatásait. A nagyközönség mindig is érdeklődéssel figyelte és figyeli a régészeti feltárásokat, ezért egy olyan ismeretterjesztő alkotást hoztunk létre, mely nemcsak a szakmának szól, hanem az érdeklődők kíváncsiságát is kielégíti. Mindemellett hiánypótló, a közoktatásban és múzeumpedagógiai foglalkozásokon is célzottan felhasználható helytörténeti ismereteket nyújt. A filmünk a megye régészeti múltjának megismerésében vezető szerepet játszó neves kutatók életútjáról és Nógrád megyei tevékenységéről is szól. Több olyan neves régész-muzeológust és akadémikust szólaltattunk meg, akik szorgalmas és kitartó munkával jeleskedtek hazánk régészeti emlékeinek kutatásában.
Guba Szilvia régész átfogó képet nyújt a nógrádi régészeti kutatások megindulásáról, mely Kubinyi Ferenc munkásságának köszönhető. Kisterenyei Aranyhegyen 1832-ben indult meg az első őskori ásatás. Ez Magyarország első őskori lelőhelyének tudományos régészeti feltárása is. Majd továbbvezet minket a megye régészeti múltján a pilinyi kultúrán át (Piliny községről kapta a nevét) egészen addig a korszakig, míg 1950-ben a balassagyarmati múzeumban a megye első főállású régésze Dr. Patay Pál megkezdte munkáját.
Filmünk kulcsfigurája Dr. Patay Pál. Személye rokoni szálon is kapcsolódik Nógrád megye - és Magyarország – őskori régészetének megindulásához, hiszen Patay Pál édesapja édestestvére volt Kubinyi Ferenc akadémikusnak és régésznek. A vele folytatott interjúban felidézte régész-karrierje indulását, az indíttatását. Dr. Patay Pál egyben a magyar kampanológia (templomi harangokkal foglalkozó tudomány) atyja, az első harang felmérését itt Nógrád megyében, Nógrádszakálon végezte el.
Dr. Juan Cabello régész arról mesélt, hogy első munkája éppen Nógrád megyéhez kapcsolódik. A Nyugati-Mátra peremén, a Zagyva völgyében fekvő Tar községben a Szent Mihály templomot és Pokoljáró Tar Lőrinc középkori udvarházát tárta fel.
A megye egyik legimpozánsabb és méreteiben is legnagyobb régészeti kutatása Pásztón zajlott Dr. Valter Ilona vezetésével. Tőle kaptuk meg a választ arra a kérdésünkre, hogy melyek voltak a legfontosobb régészeti, műemléki feltárásai Pásztón. Arról is beszámolt, hogy a középkori romkert kialakításával a kulturális örökség egy szeletének példaértékű bemutatását sikerült megvalósítani.
Dr. Kozák Éva első Nógrád megyei munkája a nógrádsápi Szűz Mária tiszteletére felszentelt gótikus templom feltárása volt, de a hollókői vár régészeti kutatásai is az ő nevéhez fűződik. A Cserhát –hegység festői hegyvonulatai között, a Zsuny –hegység, a Fekete-hegy, az Őr-hegy gyűrűjében fekszik Hollókő falu. A település 1977 óta tájvédelmi körzet, 1987-től pedig a Világörökség része. Az 1966 és 1969 között Kozák Éva által vezetett ásatást követően csak több mint húsz év múlva fejeződtek be Mendele Ferenc, majd Kremnicsán Ilona tervei alapján helyreállítási-konzerválási munkák.
A Medves-fennsíkon, Salgótarjántól északkeletre, egy 625 m magas vulkáni kúpon találjuk Salgó várát. Salgó története a Kacsics-nemzetség történetével fonódott össze. A vár ásatásáról Dr. Feld István régész nyújt átfogó képet.
A Kárpát-medence és benne szűkebb hazánk Európa egyik legváltozatosabb kulturális örökségét őrzi. A kulturális örökség egy része épített, tárgyiasult környezetben jelentkezik, mint ahogy a filmben bemutatott helyszíneink is példázzák. Másik részük pedig a szellemi örökség, hagyományok formájában érhetők tetten. A régészeti és műemléki örökség Nógrád megye kiemelkedő tudományos, szakmai és turisztikai jelentőségű értékei, mely évszázadok vagy évezredek óta eredeti, állandó helyükön találhatóak. Az egykor itt élt emberek által létesített kulturális örökség minden eleme egyedi, egyszeri és megismételhetetlen. Ezért kötelességünk, hogy állampolgárként, civilként vagy akár szakemberként mindezt megőrizzük és jövőjéről – utódaink számára gondoskodjunk.
Filmelőállító: Ariana Stúdió – Shah Gabriella; Rendező, operatőr, vágó: Shah Timor; Gyártásvezető, rendező munkatárs: Shah Gabriella; Grafikus: Szikói Richárd; Gyártási stáb: Guba Szilvia, Szikói Richárd, Sipos Ákosné, Nicklas Larsson; Szereplők: Guba Szilvia, régész Dr. Valter Ilona, a történettudományok kandidátusa Mesősiné Dr. Kozák Éva, régész Dr. Patay Pál, régész-muzeológus Dr. Juan Alberto Cabello Colini, régész Dr. Feld István, régész, tanszékvezető egyetemi docens
Támogató a Nemzeti Kulturális Alap, Pásztó Város Önkormányzata, Csohány Baráti Kör Pásztó Kultúrájáért Alapítvány
Timorról készült filmről a Nógrád Megyei Hírlapban megjelent cikk itt olvasható:
Címkék: shah timor
Magyar Kultúra Napja - Salgótarján
http://www.shahtimor.hu/wp-content/uploads/talentmh2.jpg
Meghívó - Lélegző látóhatár c. film bemutatójára
|A Nógrád Megyei Hírlapban megjelent cikk itt olvasható
Több információ a filmről: http://shahtimor.hu/portfolio-filmek/lelegzo-latohatar/
A bemutatón: